SDE Intern Interview Exp. – Lato 2023, Kanada

Rozmowa kwalifikacyjna z Google była dla mnie spełnieniem marzeń i wiele znaczyła. Wciąż pamiętam, jak rozmawiałem o tym z moimi przyjaciółmi ze studiów i manifestowałem to, i czułem się jak kamień milowy w mojej podróży.

Zaaplikowano na: 11 października 2022 r. (Ze skierowaniem)

Po 2 tygodniach od złożenia aplikacji otrzymałem e-mail od rekrutera z pytaniem o datę ukończenia studiów i transkrypcję. Następnie otrzymałem link do oceny online i spróbowałem tego samego dnia. OA miał dwa pytania, z których jedno było łatwe LC (LeetCode), a drugie łatwe-średnie. (Nie spodziewałem się tego).

Ocena online: 27 października 2022 r.

Pod koniec listopada otrzymałem wiadomość e-mail od nowego rekrutera przydzielonego mi podczas procesu rozmowy kwalifikacyjnej (nazwijmy go Panem X) o kolejnych krokach i mojej dostępności na rozmowę techniczną. Otrzymałem również kwestionariusz (formularz Google) dotyczący preferencji. Pan X zaplanował również rozmowę telefoniczną ze mną, aby wyjaśnić proces. Kilka dni później moja rozmowa kwalifikacyjna została zaplanowana. Dwóch moich znajomych również otrzymało rozmowy kwalifikacyjne.

Mieliśmy tylko około 10-15 dni na przygotowanie. Oczywiście w tym czasie regularnie robiłem DSA i LC wraz z moimi przyjaciółmi, ale to był czas, aby pójść na całość. Tak więc wszyscy zaczęliśmy szlifować, a także ukończyliśmy Arkusz SDE Strivera w ciągu 7-8 dni.

Rozmowy techniczne: 7 grudnia 2022 r.

Obie rozmowy techniczne trwały 45 minut i odbyły się w tych samych dniach, jak widać powyżej. Byłem bardzo zdenerwowany podczas pierwszej rozmowy. Słuchałem kilku piosenek przed rozpoczęciem rozmowy i zrelaksowałem się.

Na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej zadano mi pytanie oparte na tablicy, które było średnie LC, zadano kilka pytań wyjaśniających, opowiedziano o podejściu brute-force. Pozwolono mi używać dowolnego języka do kodowania, z którym czuję się komfortowo. Następnie ankieter wyjaśnił, że nie dba o składnię. Poprosił o zoptymalizowanie mojego podejścia i zakodowanie go. Natychmiast zacząłem kodować, ale przeoczyłem kilka przypadków brzegowych. Rozmówca zwrócił na to uwagę podczas próby. Po tym, jak to poprawiłem, zaimprowizował pytanie i poprosił mnie, abym sobie z nim poradził. Z łatwością udało mi się to zakodować. Następnie zapytał, czy mam jakieś pytania. Zadałem kilka pytań i rozmowa zakończyła się dokładnie o czasie.

Pierwsza rozmowa naprawdę wzmocniła moją pewność siebie. Podczas 15-minutowej przerwy miałem mnóstwo przemyśleń. Czy dobrze komunikowałem się podczas rozmowy, czy nie? Czy przegapiłem jakieś skrajne przypadki lub czy zadałem bardzo mało pytań?

Nadszedł czas na drugą rozmowę. Podłączyłem się do łącza i przedstawiliśmy się sobie nawzajem. Wyjaśnił pytanie, było ono oparte na wykresie LC medium. Ćwiczyłem podobne pytania wcześniej, więc zadałem kilka pytań wyjaśniających i opowiedziałem o moim podejściu. Powiedział, że jest poprawne i poprosił mnie o kodowanie. Skończyłem kodować i przeprowadziłem na sucho kilka testów. Następnie zmodyfikował pytanie i poprosił mnie, abym sobie z tym poradził, szybko sobie z tym poradziłem. W tym przypadku mieliśmy 15 minut wolnego czasu. Był pod wrażeniem i pochwalił moje umiejętności kodowania. Byłem naprawdę zadowolony z mojego występu. Ponownie, pytaniami i odpowiedziami zakończył rozmowę. Dzień później otrzymałem wiadomość, że zostałem przeniesiony do rundy meczowej i byłem wniebowzięty. Powiedziałem o tym rodzicom, przyjaciołom i wszyscy byli bardzo szczęśliwi.

Wyniki rozmowy technicznej8 grudnia 2022 r.

Teraz nadchodzi trudniejsza część, czekanie! Musimy poczekać, aż menedżerowi stażu spodoba się nasz profil na podstawie wypełnionego przez nas kwestionariusza, CV i wyników rozmowy kwalifikacyjnej. To był czas, kiedy zwolnienia były na szczycie i byłem w ciągłym kontakcie z Panem x, pytając o aktualizacje procesu dopasowywania hosta. Był naprawdę cierpliwy, jeśli chodzi o moje pytania i szybko odpowiadał. W dniu, w którym Google ogłosiło zwolnienie, zobaczyłem post od Pana x, że on również zostaje zwolniony. Zasmuciła mnie ta wiadomość i było mi go żal. W tamtym czasie byłem nieco zestresowany i naprawdę niepewny, co będzie dalej.

Kilka dni później otrzymałem kolejny e-mail, że proces jest opóźniony, ale odbędzie się zgodnie z planem. Po około miesiącu, 9 lutego, zostałem przydzielony do nowego rekrutera. Ponieważ zbliżało się lato, nieustannie wysyłałem e-maile do nowego rekrutera w sprawie kolejnych kroków. W końcu po tak długim oczekiwaniu otrzymałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną z jednym z zespołów w GCP (Sunnyvale, CA).

1. runda Host Matching: 16 marca 2023 r.

To była godzinna rozmowa, podczas której ankieter podzielił się szczegółami projektu, a ja miałem zadawać szczegółowe pytania, zrozumieć projekt i omówić odpowiednią pracę, jeśli ją wykonałem. Zrobiłem to samo i rozmowa poszła bardzo dobrze (według mnie!!). Po rozmowie natychmiast wysłałem e-maila do rekrutera i wyraziłem swoje zainteresowanie projektem. Kiedy czekałem na informację zwrotną z tej rozmowy, dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną od innego menedżera ds. stażystów. Zespół ten był również częścią GCP i znajdował się w tej samej lokalizacji.

2. runda Host Matching: 21 marca 2023 r.

Ponownie ten sam proces rozmowy kwalifikacyjnej. Ale tym razem zadano mi wiele pytań technicznych związanych z moim przeszłym doświadczeniem zawodowym i projektami. Była to mieszanka pytań behawioralnych i technicznych. Tak jak poprzednio, natychmiast po rozmowie wysłałem e-mail z informacją o moim zainteresowaniu tym projektem.

Po około tygodniu otrzymałem wiadomość e-mail, że 1. zespół zdecydował się przejść dalej z innym stażystą. Byłem pewien, że zostanę przydzielony do 2. zespołu, ponieważ rozmowa kwalifikacyjna również poszła bardzo dobrze. Ale w jakiś sposób 2. zespół również zdecydował się przejść z innym stażystą. Było mi naprawdę smutno. Mój rekruter powiedział, że wciąż mogę zostać przydzielony do innego zespołu. Ale w głębi duszy wiedziałam, że to się nie uda. I stało się tak samo. Po kilku tygodniach otrzymałem w końcu oficjalnego maila od rekruterki o zamknięciu mojej kandydatury. Zadzwoniła też do mnie i poinformowała o decyzji. (Naprawdę doceniam, że skontaktowała się ze mną telefonicznie, aby przekazać mi wiadomości zamiast tylko zimnego e-maila z odmową).

Ostateczne odrzucenie: 28 kwietnia, 2023 | [Hindi] Us raat apan 2 baje tak roya 🥲

Popłakałem się widząc tego maila. Oczywiście, to boli po byciu tak blisko wymarzonej firmy. [Hindi] Fir khud ko “Jo hota hai achhe ke liye hota hai” vala juthmuth ka dilasa deke move on kar diye. (Po powiedzeniu sobie: “Wszystko dzieje się z dobrego powodu” ruszyłem dalej).