Kanadyjscy konserwatyści stali się nowymi republikanami MAGA

Kanada nie jest odporna na wojny kulturowe przeciwko transseksualistom w stylu amerykańskim

Z @megs.bsky.social

Genezą tego artykułu był komentarz, który zostawiłem pod jednym z moich postów w mediach społecznościowych. Był to mój spontaniczny post w aplikacji Bluesky, opublikowany na Instagramie: obserwacyjny riff kosztem zbliżającej się konwencji politycznej Partii Konserwatywnej Kanady w Québec City w weekend 9-10 września 2023 roku. Więcej na temat tego komentarza później.

Konserwatyzm jest ze swej natury – i nazwy – reakcyjną i typowo regresywną ideologią polityczną i społeczną. Dąży do utrzymania status quo wszędzie tam, gdzie to możliwe, przynajmniej w zakresie, w jakim status quo jest zgodne z nieodłącznymi cechami i cechami klasy dominującej. Jest wroga demokratycznym i indywidualnym wolnościom, pomimo desperackich nalegań tych, którzy ją promują.

Konserwatyzm przyciąga podobnie myślące ideologie, takie jak nacjonalizm, populizm, demagogia i faszyzm, ponieważ stara się wymusić hurtową społeczną rozprawę z postępową polityką i indywidualną autonomią, obalając zdobycze szerszych praw obywatelskich na rzecz wąskich poglądów najbardziej ekstremalnych i głośnych zwolenników konserwatyzmu. To, że te wąskie poglądy są niemal powszechnie zasiewane przez fundamentalizm religijny, nie jest przypadkiem; jest to nieuniknione.

Kanadyjskie prowincje preriowe były przez ostatnie 40 lat politycznym i religijnym węzłem tego nieustannego odrzucania liberalizmu (i małego liberalizmu), co było widoczne dla każdego, kto chciał się temu przyjrzeć.

Jest już jasne, że ten artykuł jest potępieniem konserwatyzmu w Kanadzie. Mimo to, choć dla uproszczenia nazwałbym siebie postępowcem, nie jestem liberałem. Uważam Justina Trudeau za nieznośnego dupka. Nie jestem nawet Nowym Demokratą, chociaż fundamentalne dążenie tej partii do większego dobra społecznego jest bardziej zgodne z moimi własnymi przekonaniami:

  • że społeczeństwo musi być chętne i zdolne do opieki nad najbardziej ubogimi i zmarginalizowanymi ludźmi.
  • że każda osoba jest godna tego, by nie być zmuszaną do ubóstwa i nędzy; że mamy obowiązek zapewnić wszystkim mieszkania, opiekę zdrowotną i edukację.
  • że autonomia cielesna…